baner

No tak niedawni pisałem, że będziemy się nową wersją Joomla 3.7 cieszyć się już od grudnia tego roku a tutaj zmiana. Parę dni temu na oficjalnej stronie Joomla można przeczytać, że nowa Joomla 3.7 będzie wydana dopiero w marcu 2017 roku, a dokładnie aż 28 marca 2017 roku, czyli za 4 miesiące od chwili pisania tego tekstu, długo, podobno powodem przesunięcia wydania są zmiany personalne. Jednak nowości jakie są wprowadzane zasługują na dopracowanie.

Czytaj więcej: Droga do Joomla 3.7 - nowe plany

Joomla 3.7 nowości

Na temat nowości w Joomla 3.7 można już poczytać w Internecie. Wiele jest również tekstów po polsku, w sumie nie będę wyjątkowy w tym, że także napisze co nowego w Joomla 3.7. Jednak mój tekst będzie się opierał o prezentacje Brian Teeman’a na konferencji w Tel Avivie. Osoby znające Joomla wiedzą dokładnie kim jest ten człowiek i co wie. Sądzę więc że jego prezentację o nowościach w Joomla 3.7 można uznać za najbliższą temu co będzie faktycznie wdrożone.

Czytaj więcej: Joomla 3.7 nowości i termin wydania

To ostatnia Joomla z serii 3. Teoretycznie kolejna powinna być już wersja Joomla 4. W prowadzono w niej około 400 poprawek. O wybranych piszę w innym artykule.  Proszę pamiętać że to nie jest migracja ale aktualizacja i wykonujemy ja z poziomu panelu administracyjnego. Wcześniej radzę wykonać kopię bezpieczeństwa.
W związku z tym, że jest Joomla 3.6 zapraszam do pobierania darmowego ebooka.  Do pobrania tutaj ebook Joomla 3.6.

Gdybyśmy wiedzieli dokładnie jakie pliki są zmieniana lub jakie dodawane nie było by problemu, po prostu podmieniamy je prawidłowymi plikami a kasujemy te niepotrzebne. Tak niestety nie jest. Takim standardem jest zmiana plików Index.php w głównym katalogu Joomla, pliku configuration.php tez jest często podmieniany, stąd często jest rekomendowane zapisanie go w innej niedostępnej lokalizacji, czasami pojawiają się wpisy w pliku .htaccess, no wg mnie poszukiwania trzeba rozpocząć do pliki index.php szablonu – ten plik jest zawsze zmieniany gdy na naszej stronie pojawiają się ukryte linki. Czyli mamy potencjalne 4 lokalizacje. Niestety nie jest tak łatwo, ostatnio się spotykam ze zmianami w zupełnie innych plikach jak leżących głęboko w katalogach Joomla, jest to normalne, haker nie chce abyś za szybko odnalazł jego kod. Poszukiwania metoda ręczną wg mnie są nie możliwe. Jest kilka innych metod.

ochrona strony z Joomla

Czytaj więcej: Włamano się na stronę z Joomla – co zrobić, część2

Joomla 3.6 – już w zapowiedzi
Nie za długo cieszyliśmy się wersją Joomla 3.5, w czerwcu już została opublikowana Joomla 3.6 beta, zaś znając kalendarz wydań to realnie Joomla 3.6 ukaże się w lipcu 2016. Jest kilka nowości/poprawek na które warto zwrócić uwagę. Ale najważniejsze na dziś szerzej opisane to:

co nowego joomla 36b

Czytaj więcej: Joomla 3.6 co nowego?

Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron