baner

Zainspirowany artykułem z Joomla Magazine postanowiłem napisać kilka swoich spostrzeżeń związanych z błędami jakie najczęściej obserwuję na stronach, które zostały stworzone przez nowicjuszy.  Nie są tutaj ujęte wszystkie, ale wg nie te najważniejsze, na które trzeba zwrócić uwagę, postaram się przedstawić i pokazać jak je rozwiązać. Nie które są proste a inne trochę złożone

Pozostawianie favicona na stronie

Często stronę zrobiona na Joomla można poznać właśnie po tym, że jest favicon Jomlowy widoczny w pasku adresu. Ok rozumiem to blog o Joomla czy też związany z Joomla, no ale nie na stronie komercyjnej, której właścicielem jest jakaś firma handlująca walkami napędowymi. To właśnie ten przykład dziś mnie skłonił do umieszczenia tego wpisu. stad jest on na pierwszy miejscu. Czym jest favicon – to taka niewielka ikonka która pojawia się w pasku adresy przeglądarki przy adresie danej strony. Jeśli ktoś zapisze sobie tą stronę w ulubionych to przy nazwie strony jest taka ikonka. Favicon zmieniamy bardzo prosto, przygotowujemy sobie np. z logo grafikę o wielkości tak około 16x16 px lub 32x32 px, następnie taką grafikę konwertujemy na format ico i zmieniamy nazwę na favicon. Plik powinien więc wyglądać z nazwy tak favicon.ico dokładnie tak inny nie przejdzie. Taki plik umieszczamy w folderze głównym aktywnego szablonu. To wszystko prawda że proste.                

Duże zdjęcia na stronie z Joomla

To chyba częstszy błąd niż ten opisany wyżej - robimy fotę aparatem i wrzucamy ja na stronę zmniejszając jej rozmiar przez chwycenie za rogi w edytorze i jej zmniejszenie. Tak ściśnięta grafika wcale nie jest mniejsza, ona jest po prostu zeskalowana. Wtedy zdjęcie jest i tak wczytywane w oryginalnym rozmiarze i skalowane w przeglądarce użytkownika. Dlaczego to błąd?  Przesyłamy duże zdjęcia nawet po kilka mega. w konsekwencji strona dłużej się wczytuje.  Dodatkowo w przypadku osób korzystających z technologii LTE zużywamy im nie potrzebnie transfer. Puki co  użytkownicy smartfonów płaca za ilość pobranych danych. takie zdjęcia powinniśmy zoptymalizować pod stronę internetową nie tylko z Joomla ale tez każda inna. Czyli bierzemy taką fotę i zmniejszamy jej rozmiar do odpowiedniego oraz następnie ustawiamy kompresję jpg na 20 i już. Tak tutaj jest więcej pracy i sam jeśli mam niewiele większe zdjęcie skaluje je w edytorze, no ale bez przesady.  No i pamiętajmy zdjęcia z aparatu tzn przyrody, obiektów zapisujemy w formacie jpg, zaś rysunki techniczne, rysunki gdzie zalezy nam na pokazaniu ostrości krawędzi w PNG. Nidy nie zapisuj zdjęć kwiatków w formacie PNG takie zdjęcie pomimo zmiany rozmiaru może być 5 razy cięzsze.                            

Wrzucanie wszystkiego do kategorii nie skatageryzowane

Właściwie w niewielkich stronach można to zrobić, ale musimy pamiętać aby wyłączyć informację w jakiej kategorii jest dana treść. To dziwnie wygląda tytuł artykułu a pod nim uncatogorized. Stwórzmy kilka kategorii, nawet bez opisu i bez zdjęć i tam dodajmy te artykuły. Wiem to wymaga czasu i pracy. Jak już nie mamy koncepcji na dopisanie kolejnych kategorii to zmieńmy nazwę tej domyślnej. Klikamy na jej nazwę, przechodzimy w tryb edycji  i zmieniamy  dwie rzeczy nazwę i alias. Jaka nazwa: chociażby nazwa firmy.       

Brak pomysłu na SEO poza optymalnymi adresami

Piszę brak pomysłu ale tak naprwdę chyba brak wiedzy. To już złożone zagadnienie i nie każdy wie co to znaczy to SEO. Skupiamy się tylko na tym by ustawić proste adresy i coś wrzucić na stronę a przecież SEO to cały kompleks działań związanych z pracą na stronie z Joomla. Jak często w ogóle nie wypełniamy pól: meta opis witryny czy też meta opis treści która wprowadzamy. A kto z państwa nadaje obrazkom opisy ALT – tak ja tez nie zawsze. Praca nad witryna to bardzo ciężka praca jeśli chcemy być w czołówce wyników wyszukiwarek. Zarezerwujmy sobie drugie tyle czasu właśnie na prace nad witryną pod katem przyjazności dla wyszukiwarek.

Tutaj chce też napisać o kopiowaniu treści. Czy w życiu codziennym za plagiat dostaniemy dobrą ocenę? Dopóki oceniający nie dowie się że to praca przepisana nic nam nie zrobi, ale jak się dowie to już klapa. Wyszukiwarki promują teksty unikalne a nie teksty skopiowane z innych stron i proszę wierzyć ale strona ze skopiowanymi treściami prędzej czy później spadnie. A co z witryna która pierwsza opublikowała treść. Wg specjalistów wyszukiwarki potrafią określić prawdziwą datę publikacji wpisu nawet jeśli zmienimy ją w systemie u siebie.

Masa dodatków nie używanych na stronie

oczatkujący użytkownik ma tendencję do  tego aby wypróbowywać różne dodatki i je zostawiać na stronie. Ma wić kilka galerii, wiele modułów które pracują w jakiś sposób na stronie lub nie ale są. Zaleca się aby tych dodatków było jak najmniej i aby nie potrzebne usunąć. W Joomla usuwanie dodatku robi się bardzo prosto. Klikamy instalacje i z menu wybieramy zarządzaj, zaznaczamy dodatki Joomla które chcemy usunąć i klikamy przycisk odinstaluj i to wszystko. Szablon to też dodatek też niepotrzebne szablony usuwamy. Po co to wszystko? Błędy w kodzie zdarzają się każdemu. Jak mamy wiele rozszerzeń to może się zdarzyć że będzie w nim dziura i …. Właśnie zanim producent zaktualizuje pakiet to mamy włamanie. A poza tym trzeba pamiętać by sprawdzać czy jest aktualizacja tego rozszerzenia a jak go nie używamy nie pamiętamy o nim. Poza tym specjaliści twierdzą że po pierwsze duża ilość rozszerzeń zwalania stronę, nie potrzebnie zwiększa się objętość kopii strony z Joomla.

Brak kopii zapasowej strony Joomla

Brak kopii strony – no tak to już jest bardzo proste, instalujemy Akeeba back up i tylko trzeba pamiętać aby ja co jakiś czas zapuścić i raz na  jakiś czas sprawdzić czy kopia jest dobra. Kopia strony z Joomla jest ważna, czasami zainstalujemy jakiś dodatek i strona nam padnie, aktualizacja nie wejdzie jak należy. Przed każda istotną operacją zróbmy kopie strony to zaoszczędzi nam czasu, a kopie za pomocą tego komponentu robi się bardzo prosto.

Tak to nie tylko błędy jakie popełniają nowicjusze, to też zaniechanie potrzebnych czynności na stronie. Nie zapominajmy, że nią też trzeba się opiekować, a czasami czasu brakuje i nie tylko – sam tak mam. Sam tez nie zdążę zrobić aktualizacji bo zapomnę i cóż mam kłopot. Jednak budując stronę z Joomla zarezerwujmy sobie trochę czasu na dodatkowe czynności. Warto!