baner

aktualizacja joomla 3.4 do 3.5

Jest już Joomla 3.5 i czas nasze strony szybko i sprawnie zaktualizować, a przy okazji też zaktualizować inne rozszerzenia jakie są na naszej stronie. Aktualizacja jest prosta, po zalogowaniu na zaplecze naszej strony widzimy komunikat informujący nas o Tm, że jest już nowa wersja i że trzeba zaktualizować system.  Jednak zanim zaczniemy to robić koniecznie wykonajmy kopie bezpieczeństwa. Na obecną chwilę kiedy to bez problemu zaktualizowałem kilkanaście stron nic poważnego się nie stało, aktualizacje przechodziły sprawnie. Jednak dobry zwyczajem jest wykonanie kopii bezpieczeństwa witryny, będzie na przyszłość. Kopię bezpieczeństwa możemy wykonac komponentem Akeeba Back up. Świetny komponent pozwoli nam spakować cała witrynę (całą bazę i pliki) dosłownie w kilka minut.


Jak już mamy kopie witryny to warto teraz przystąpić do aktualizacji witryny z Joomla 3.4.x do Joomla 3.5. Klikamy na ten przycisk Aktualizuj teraz. Przy okazji widzimy, że musimy na tej witrynie zaktualizować kilka rozszerzeń, ale o tym potem.

Zostajemy przekierowani do części witryny odpowiedzialnej za wykonanie procesu aktualizacji.  Tam widzimy kilka ważnych informacji; Jaką mamy wersję Joomla obecnie zainstalowaną, do jakiej wersji witryna zostanie zaktualizowana oraz zobaczymy adres paczki aktualizacyjnej. Na dole jest przycisk zainstaluj aktualizację – klikamy na niego i cierpliwie czekamy kilkanaście sekund aż witryna się zaktualizuje.

 

aktualizacja joomla 3.4 do 3.5 b


UWAGA: jeśli mamy zainstalowany komponent Akeeba Backup zostanie wykonana automatycznie kopia bezpieczeństwa. To dobrze prawda? W sumie nie musieliśmy o tym pamiętać , zrobili to za nas twórcy Joomla.
Po aktualizacji ukaże się nam taki oto komunikat.

aktualizacja joomla 3.4 do 3.5 c

Co on nam mówi. Mianowicie w Joomla 3.5 jest dodatek – wtyczka, która wysyła do centralnego serwera Joomla anonimowe informacje o środowisku w jakim Joomla pracuje.  Jest to dosłownie kilka informacji: numer identyfikacyjny, wersja PHP, wersja bazy danych, wersja naszego CMS oraz wersja oprogramowania serwera. Żadne osobiste dane nie będą wysyłane. Oczywiście możemy zdecydować, że nie chcemy wysyłac nigdy takich danych więc klikamy przycisk Never, lub wyślemy tylko raz klikamy przycisk Once, jeśli chcemy wysyłać zawsze klikamy przycisk Always. Ten komunikat pokaże się też przy nowej instalacji Joomla. Dobrze to wszystko teraz możemy sprawdzić jak nasza witryna działa.


Na naszej testowej witrynie widzieliśmy jeszcze konieczność zaktualizowania rozszerzeń. Zróbmy to teraz. Mamy dwie drogi albo wracamy na pulpit czekamy chwilę i pokaże nam się komunikat wtedy klikamy przycisk Pokaż aktualizacje albo klikamy kolejno rozszerzenia, instalacje i dalej update (pewnie będzie przetłumaczone aktualizacje), przejdziemy na stronę aktualizacji rozszerzeń, tam klikamy przycisk znajdź aktualizacje i wyświetli nam się lista rozszerzeń, które mają swoje nowe wersje. Zobaczymy nazwę rozszerzenia, wersję jaką mamy zainstalowaną i wersję jaka zostanie pobrana i zainstalowana. Możemy zaznaczyć kilka rozszerzeń i kliknąć przycisk aktualizuj, po kilku minutach powinniśmy mieć zaktualizowane rozszerzenia. Jednak zaznaczając wszystkie rozszerzenia do aktualizacji często tak jest, że aktualizacja nie przebiega poprawnie. Proponuję, żeby aktualizowac kolejno rozszerzenia pojedynczo.

aktualizacja joomla 3.4 do 3.5 d
I to wszystko mamy najnowszą wersję Joomla, nie było trudno prawda?


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron