baner

Joomla 3.0 w procesie instalacji jest bardziej przyjazna niż jej poprzedniczka. Po pierwsze jest mniej kroków, po drugie nie musimy wpisywać więcej danych niż jest konieczne. Przed rozpoczęciem instalacji koniecznie sprawdźmy czy nasz serwer spełnia wymagania najnowszej wersji systemu.

Wymagania systemowe Joomla 3.0

 Przypominam ta wersja Joomla wymaga przynajmniej wersji PHP 5.3.1, na dziś nie wszystkie serwery tą wersję obsługują, co więcej nie uda nam się tego ustawić samodzielnie prosto z panelu administracyjnego. Dlatego najpierw sprawdźmy czy nasz serwer ubsługuje PHP w wersji 5.3.1. Moja propozycja jest taka, aby od razu ustawić PHP w wersji 5.4, wtedy nie będziemy mieli problemów z magicznymi apostrofami. W przeciwnym wypadku musimy tez wyłączyć magiczne apostrofy. Jeśli tego nie możemy zrobić sami poprośmy o to naszego dostawcę hostingu, czyli prosimy go o zmianę wersji PHP na (moje zalecenie) zalecane 5.4.

Tutaj wymagania Joomla 3.0

Software Recommended Minimum More information
PHP (Magic Quotes GPC off) 5.3.1 + 5.3.1 + http://www.php.net
Supported Databases:
MySQL (InnoDB support required) 5.1 + 5.1 + http://www.mysql.com
MSSQL 10.50.1600.1+ 10.50.1600.1+ http://www.microsoft.com/sql
PostgreSQL 8.3.18 + 8.3.18 + http://www.postgresql.org/

 

Kolejny element to baza danych, obecnie Joomla 3.0x obsługuje trzy rodzaje baz danych jest to MySQL, MySQLi i PostgreSQL. Zasadniczo ze względów bezpieczeństwa zalecam wybór MySQLi ale do tego jeszcze wrócę.
Przy okazji jeśli nie potrafimy sami założyć bazy danych, poprosmy o to dostawcę usług hostingowych, wielu z nich to wykona lub pokaże nam jak to zrobić, problem przy zakładaniu polega na tym,że jest bardzo dużo paneli administracyjnych i w każdym trochę inaczej się tą bazę zakłada.

Pozostałe wymagania jakie stawia najnowsza wersja Joomla spełnia większość serwerów, nic więc nic nie stoi nam na przeszkodzie zdecydować się na wybór CMS Joomla 3.0 do budowy naszej strony www.

Pobranie Joomla 3.0

Najnowszą wersję Joomla pobieramy z ze strony głównej projektu czyli z www.joomla.org, tam mamy duży przycisk dowland – klikamy na niego, to ten przycisk w czerwonym kole na zdjęciu, zawsze wybieramy najnowszą wersję.

pobranie joomla 3.0

Po kliknięciu przechodzimy na stronę gdzie mamy już bezpośredni link do pliku z Joomla 3.0, tam klikamy na niego. Zapisujemy plik na naszym dysku.

pobranie joomla 3.0 2

Przesyłanie plików na serwer.

Ja jestem wyznawcą zasady aby pracować bezpośrednio na serwerze, więc zalecam przesłanie plików na serwer. Do tego celu użyjemy programu Filezilla, jest bardzo prosty i intuicyjny menadzer plików. Dodatków jest darmowy, również do zastosowań komercyjnych.

Pobieramy go ze strony http://filezilla-project.org/download.php zapisujemy na dysku i instalujemy.

Po instalacji otwieramy go i podajemy takie dane
1. Pole pierwsze, serwer: tutaj wpisujemy adres naszej strony lub adres podany przez dostawcę usług hostingowych, najczęściej jest to adres naszej strony lub tymczasowy adres nadany podczas rejestracji.
2. Pole dwa  - nazwa użytkownika – tą informację tez powinniśmy dostać od dostawcy usług, jest to nasz login.

3. hasło – wiadomo.

4. Po uzupełnieniu wszystkich pól klikamy przycisk szybkie łączenie. Po chwili jesteśmy już połączeni z serwerem zdalnym. Najczęściej jesteśmy połączeni z katalogiem głównym serwera.

file zilla opis

Do którego katalogu należy wgrać pliki?

wgranie plików

Nazwa katalogu z domeną zależy od serwera, ale najczęściej jest to folder o nazwie public_html to tutaj musimy umieścić plik. Czasami ten folder nazywa się www.  W tym folderze możemy znaleźć klika plików, wszystkie je usuwamy z wyjątkiem folderu cgi-bin.

Serwer jest gotowy na przyjęcie plików Joomla. Musimy jeszcze sprawdzić czy nasz panel administracyjny posiada możliwość wypakowania plików zip. Jeśli i tak to wysyłamy cały plik na serwer. Jesli nasz serwer nie oferuje możliwości rozpakowania plików wtedy pobraną paczkę rozpakujemy na swoim komputerze i zawartość przesyłamy na nasz serwer.  Ta druga operacja trwa znacznie dłużej.

W programie Filezilla pliki wgrywamy na serwer w prosty sposób, mianowicie w lewym oknie wyszukujemy lokalizację naszej paczki zapisanej lokalnie na komputerze, w prawym oknie mamy miejsce docelowe. Zaznaczamy wszystkie pliki w lewym oknie i przeciągamy je do prawego okna. Rozpoczyna się transfer plików. Wysyłanie jednej paczki trwa kilka minut.

Pliki są już na serwerze co dalej?

Transfer zakończył się sukcesem super. Osoby które, rozpakowały swoje pliki na komputerze lokalnie mogą pominąć poniższy akapit.

Wysyłając cała paczkę na serwer, oszczędziliśmy dużo czasu. Teraz ja rozpakujemy na serwerze. Przechodzimy do panelu administracyjnego, tu szukamy menadżera plików serwera. W panelu direct admin jest on dobrze widoczny, zaś w Cpanlu jest tutaj.

cpanel menadzer

direc admin menadzer plików

Klikamy na ikonę i przechodzimy kolejno do  folderu public_html, tam widzimy nasz plik, zaznaczamy go i klikamy rozpakuj. Dosłownie rozpakowanie plików trwa kilka sekund.
Teraz możemy instalować Joomla.

Instalacja właściwa CMS Joomla 3.0

Jeśli wszystkie operacje, które opisałem do tej pory zostały wykonane, możemy instalować Joomla. Przypominam, jakie to operacje:
1. dostosowanie serwera do wymogów Joomla 3.0
2. Założenie bazy danych, posiadamy już dane do bazy danych
3. Mamy wypakowane w odpowiednim katalogu pliki na serwerze.

Teraz otwieramy okno przeglądarki i wpisujemy tam adres naszej strony. Jeśli wszystkie operacje wykonaliśmy prawidłowo pojawi się takie okno jak poniżej. Przed nami tylko trzy kroki instalacji, zasadniczo więcej. Jak widać mamy język polski instalatora, system rozpoznał język przeglądarki internetowej, jaką się posługujemy i do niej dostosował język instalatora.

krok pierwszy instlacji

Wypełniamy poszczególne pola.

Nazwa witryny – nasza strona musi mieć jakąś nazwę, nadajmy jest jakąś nazwę.

Opis witryny - ten opis pokazuje się w wyszukiwarkach, np. tutaj jak widać na tym obrazie pokazującym wyniki wyszukiwania w Google.

Po prawej stronie okna mamy informacje potrzebne do utworzenia kota super administratora w Joomla. Super administrator to takie konto użytkownika, które posiada nieograniczone, no prawie nieograniczone prawa do zarządzania witryną. Stad przy zakładaniu tego konta należy zachować szczególną ostrożność.

Podajemy adres mail – prawidłowy, dalej Joomla nam sugeruje nazwę użytkownika, zalecam wybrać inna nazwę niż ta domyślna np. nasze imię czy pseudonim, byle nie był to admin. I na koniec podajemy hasło administratora – ustalmy – ma to być silne hasło, czyli takie, które ma przynajmniej 8 znaków alfanumerycznych, to bezwzględne minimum.

Witryna wyłączona – domyślny wybór to nie, czyli nasza witryna po instalacji będzie widoczna w sieci z domyślnymi danymi, jakie wybierzmy w kolejnych krokach, możemy jednak spowodować aby witryna była wyłączona, czyli poza okienkiem logowania nic nie będzie widać.

Klikamy dalej.    

Teraz krok drugi sprawia najwięcej problemów bo trzeba wpisać dane dotyczące bazy danych, ja powiedziałem Państwu abyście założyli swoja bazę lub też zwrócili się do dostawcy usług hostingowych by wam pomógł. Teraz te dane się przydadzą.

krok drugi instalacji joomla 3.0

Typ bazy danych wyświetla nam się domyślna baza danych MySQLi – pozostawmy tak jak jest
Nazwa serwera bazy danych – localhost – tak jest najczęściej, chodź czasami zdarzają się przypadki podania innego adresu, kiedyś było tak w firmie Az
Nazwa użytkownika - tutaj wpisujemy nazwę użytkownika bazy,
Hasło - wiadomo
Nazwa bazy danych – podajemy nazwę naszej bazy, nadaliśmy ją sami lub zrobił to usługodawca, czasami nazwa bazy jest taka sama jak nazwa użytkownika.
W firmie Home nie mamy żadnego wpływu na nazwę bazy danych i nazwę użytkownika nadaje nam je system, wybieramy tylko  hasło.
Przedrostek bazy danych – w tabele baz danych będą mieć określone przedrostki, ze względów bezpieczeństwa przyjęte jest aby były one losowe.
I ostatnie pole archiwizacja starszych tabel, jełki one są nam nie potrzebne wybierzmy usunięcie starszych tabel.
Teraz klikamy dalej i czekamy chwilę – system testuje połączenie z bazą danych.


Krok trzeci instalacji Joomla 3.0

finalizowanie instalacji
To w gruncie rzeczy finalizowanie instalacji – czyli pole pierwsze to wybór instalacji danych przykładowych – wybieramy bez przykładowych danych, chyba że chcemy te dane mieć, wtedy wybieramy ich rodzaj.
Pole przegląd – to nowość w procesie instalacji Joomla 3.0. Nowość i to bardzo pożyteczna, ponieważ dzięki temu możesz otrzymać wszystkie dane konfiguracyjne na meila, polecam to zrobić po to by mieć wszystko pod ręką. Czyli zaznaczamy tak.
Wszystkie pola poniżej to podsumowanie naszej instalacji oraz test środowiska.  Możemy to pominąć


Klikamy Instalacja

usunięcie katalogu instalacyjnego

I pojawia się ekran gdzie instaluje się Joomla 3.0 – tera zaczekamy chwilę i już pozostaje tylko jedna czynność  - usunięcie katalogu instalacyjnego, zróbmy to, bo inaczej nie będziemy mogli korzystać z Joomla
Teraz logujemy się do zaplecza lub oglądamy zwoją witrynę – zalogujmy się
To na tyle - następny rozdział będzie bardzo ważny, pomiomo że teoretyczny poznamy czym jest komponent, moduł, dodatek.

Zapraszam do pobrania plików Na ebooka czy w PDF - treśc ta sama,

Proszę kliknij laika lub google plusa jeśli ci się to przydało


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron