baner

W tym kursie chce Państwu pokazać podstawy posługiwania się Joomla. Posiadając ta wiedzę będą Państwo mogli zbudować całkiem porządna stronę. Wcześniej jednak musimy przejść przez pewną teorię, po to by lepiej zrozumieć Joomla 3.0.


Joomla w swojej strukturze operuje na kilku ważnych elementach, użyje tutaj nie języka specjalistycznego, ale daleko idących porównań, stąd proszę nie traktować tego jak wykładu, ma być poprostu prosto i zrozumiale. Joomla jest dla ludzi i ma być przez nich zrozumiała, tak jest i z tym kursem ma być zrozumiały. Mam nadzieje że to się uda!

Główne elementy składowe systemu Joomla 3.0

Pierwszy element  to system, platforma Joomla, nie będę tutaj wnikać w jego strukturę i definicję, zasadniczo w codziennym użytkowaniu, nawet tym bardziej zaawansowanym, Państwo się z tym nie spotkają.


Rozszerzenie - wszystkie elementy dodatkowe, które wzbogacają możliwości Joomla w jej podstawowej wersji nazywamy rozszerzeniami, to właśnie one pozwalają zbudować sklep, katalog, galerię.


Rozszerzenia dla Joomla są zebrane w centralnej składnicy rozszerzeń Joomla! po angielsku Joomla! Extensions Directory w skrócie zwanym JED.

jed joomla
Obejmują one komponenty, moduły i dodatki.


Komponent - to zestaw skryptów odpowiedzialnych za generowanie treści głównej. Czyli tworząc artykuł właśnie komponent jest odpowiedzialny za wyświetlanie go na naszej stronie. Komponent artykułu jest tak ważny, ze ma oddzielny element menu w Joomla i jego można nazwać komponentem treści, com_content.
Jak państwo widzą Joomla po instalacji ma kilka komponentów już zainstalowanych. Obrazowo mówiąc komponent to taki program dla Joomla, który rozszerza możliwości Joomla o daną funkcjonalność. Więc budując sklep będziemy potrzebować komponentu do sklepu, budując katalog będziemy potrzebować komponentu do katalogu, i tak dalej. Czy ta filozofia nie jest państwu znajoma? Joomla to system operacyjny na nim instalujemy programy. Podobnie jak w Windows czy Android lub innym systemie operacyjnym. Komponent to taki właśnie program.

komponenty w joomla 30
Moduł - to mniej złożony skrypt, można powiedzieć wiget. Najnowsze moduły już są na tyle rozbudowane, że jedynym rozróżnieniem ich od komponentu jest to, że mają literkę M i są publikowane w pozycji modułu szablonu. Obrazowo działanie modułów można przyrównać obecnie do wigetów czyli są to mini skrypty, których celem jest wzbogacenie możliwości prezentacji treści na stronie przez może to być skrót do artykułu, losowe zdjęcie, produkt ze sklepu, popularny wpis do katalogu, mogą pełnić rolę pomocniczą czyli zawierać formularz.
Przykłady najlepiej obrazują ten podział, z komponentem treści (com_content) stowarzyszone są takie moduły jak: najczęściej czytane – moduł prezentuje najczęściej czytane treści na stronie, ostatnio dodane – moduł prezentuje ostatnio dodane artykuły przez komponent com_content. Moduły pokazu slajdów nie są stowarzyszone z żadnym komponentem, po prostu pokazują w jakiś ciekawy sposób slajdy na stronie, te samodzielne moduły pozwalają zbudować też np. formularze kontaktowe.
Uwaga modułem tez jest menu w Joomla. Traktowane jest ono w najnowszych wersjach dosyć specjalnie. I taj jak komponent com_content ma swoje menu w panelu administracyjnym tak i moduł menu tez ma swoje.

menu moduł
Dodatek czyli wtyczki – to jedna z najważniejszych grup rozszerzających możliwości Joomla, taka wtyczka to np.:  edytr tekstu w Joomla,  tak to dodatek, inny dodatek to czytaj więcej. Po instalacji Joomla ma bardzo wiele dodatków. Dodatki są bardzo specjalistycznymi rozszerzeniami których celem jest wspomaganie i ułatwienie pracy z Joomla lub komponentem. Wspomaganie pracy polega np. na wyświetlaniu galerii zdjęć w artykule, czy też tworzy podział artykułu, dodaje tagi.  Tych dodatków jest bardzo dużo, wielu istnienia z nich nawet nie jesteśmy świadomi, stąd ich marginalna rola w początkowej koncepcji budowy strony. Ale bez nich nie było by właśnie przycisku czytaj więcej.

dodatki
Szablon inaczej zwany template, czy też temp latka. To najczęściej wyszukiwane rozszerzeni dla Joomla. To właśnie szablon odpowiada za wygląd naszej strony i rozmieszczeniu różnych elementów na tej stronie, te rożne element to moduły i komponenty i dodatki.  To za pomocą szablonu decydujemy ,gdzie j jak mają być pokazane nasze treści ubierając to w zindywidualizowana szatę graficzną. Nasuwa mi się taka analogia, design naszego samochodu jego kolorystyka, ergonomia i wygodne wnętrze można porównać do szablonu.  
Pozostaje jeszcze jedno rozszerzenie to jest język – zasadniczo ranga tego rozszerzenia rośnie dosyć mocno w rdzeniu Joomla. Pod tym pojęciem już nie tylko rozumiemy stworzenie narodowej strony w Joomla, ale również możliwość dopisywania tłumaczeń czy budowy witryn wielojęzycznych.

Instalacja rozszereń i ich lokalizacja


To są podstawowe pojęcia. Teraz odpowiem na pytanie gdzie to wszystko się w Joomla 3.0 znajduje oraz jak znaleźć rozszerzenia i  jak są oznaczone.
Komponenty – po zalogowaniu na zaplecze komponent są tutaj, wszystkie nowo zainstalowane komponenty będą tutaj się znajdować. Jak pisałem specjalnym komponentem jest komponent treści.

komponenty i treśc
Moduły są  tutaj, w rozszerzeniach, wywołujemy je przez kliknięcie na na link. Uwaga nie sa pokazane wszystkie moduły jakie mamy zainstalowane w systemie, Moduły menu jest wyjątkowy i jest tutaj

menu moduł
Dodatki są także po kliknięciu kolejno rozszerzenia, dodatki i tutaj jest całą lista.
Szablony jak wyżej klikamy rozszerzenia szablony rozszerzenia szablony.
Język w Joomla 3.0 jest także po kliknięciu rozszerzenia języki.

moduły dodtaki szablony języki

Rozszerzeń najlepiej pozyskiwać na stronie JED tutaj. Są one pogrupowane w kategorię jest ich kilkanaście. Przy każdym rozszerzeniu  jest kilka informacji
Czyli kolejno nazw rozszerzenia, dla jakiej wersji Joomla sa one dedykowane, oraz typ rozszerzenia. Rozszerzenie opisują takie znaczki:
C – komponent
M – Moduł
P- dodatek
L – Język lenguage – to nie jest rozszerzenie językowe, L  - oznacza że jest ono przetłumaczone na inne języki.
S – narzędzia pomocnicze dla Joomla

jed oznaczenie rozszerzen
W tym katalogu nie ma szablonów ,ale je  możemy znaleźć na różnych strona ich największą jest joomla24.com tutaj jest ponad 4000 szablonów pogrupowanych według wersji Joomla.
Instalacja rozszerzeń


Obecnie każde rozszerzenie posiada swój własny instalator, nawet rozszerzenia językowe, stąd rozszerzeni bardzo łatwo dodaje się do Joomla 3.0, wystarczy kliknąć kolejno rozszerzeni i instalacje, pojawia się okno, gdzie klikamy przycisk przeglądaj aby znaleźć odpowiednie rozszerzeni zapisane na dysku i po jego wybraniu klikamy przycisk instaluj. Po chwili rozszerzenie jest już zainstalowane – proste prawda. Po instalacji czasami mamy komunikat od producenta informujący o licencji, lub z linkami do pomocy.

tutaj instalujemy Joomla
Zanim jednak zaczniemy budować naszą stronę koniecznie trzeba się do tego przygotować, musimy mieć wizje naszej strony. To raz a dwa musimy przygotować Joomla 3.0. O tym w kolejne części.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron