baner

Wizja naszej strony


Projektując stronę dla klienta często muszę zmierzyć się  z takim problemem: klientowi podoba się jego koncepcja i ją forsuje, ale ta koncepcja w ogóle nie jest użyteczna. Na naszą stronę patrzmy, oczyma osób które będą ja przeglądać. Jest to trudne,  ale aby strona była użyteczna dla danej grupy adresatów musi być budowana pod ich upodobania. Teraz widząc stronę oczyma naszych odbiorców zaczynamy budować wizje naszej strony.
Pamiętajmy nasza strona to nie tylko grafika to również treści jakie chcemy przekazać odbiorcy oraz w jaki sposób te treści przekażemy. Pod pojęciem treść rozumiem tutaj tekst, zdjęcia i inne multimedia. Do dyspozycji w Joomla mamy trzy wyżej wymienione narzędzia czyli komponenty, moduły i dodatki, a szablon utworzy graficzną formę prezentacji. Pamiętajmy jednak o tym, że nasza strona coraz częściej będzie przeglądana na innych urządzeniach niż komputery, na dziś w USA sprzedano 70 milionów tabletów, ilość smart fonów sprzedanych też jest ogromna. Te urządzenia służą a do konsumpcji treści czyli też do przeglądania stron internetowych. Skoro Joomla 3.0 wspiera urządzenia mobilne zaplanujmy naszą stronę tak by osoby przeglądające naszą stronę przez smarftfon lub tablet także mogły z niej wygodnie korzystać.
Joomla daje nam wiele narzędzi dzięki, którym będzie my mogli generować swoją treść, są to właśnie komponenty, moduły czy dodatki.  Kluczowym elementem jest właśnie szablon, bo i ile rozszerzenie generują treść o tyle szablon nam ją prezentuje, to w nim zaplanujemy umiejscowienie logo, kontaktu, głównej treści, może jakaś galeria ze slajdami.
Warto też zrobić strukturę treści, jej układ zależności, linkowanie wewnętrzne, ale o tym kiedyś indziej. Nasza strona i tak będzie ewoluować w miarę poznawania możliwości Joomla
Skoro mamy już wizję naszej strony to teraz pora zabrać się do pracy i przełożyć to do Joomla 3.0


Przygotowanie Joomla 3 do pracy.


Bezpieczeństwo w Joomla 3


Wielu z nas chce aby jego strona była odporna na włamania. Tutaj przedstawię podstawowe zasady:

user

1.    Zmiana loginu głównego administratora. Podczas instalacji Joomla sugeruje nam nazwę głównego administratora na admin, niestety włamywacze też to wiedzą i nie muszą martwić się o odgadniecie loginu, wpisują admin. Wiec jeśli nie wybraliśmy innej nazwy to teraz to zróbmy, klikamy kolejno:  Użytkownicy i rozwijanej listy użytkownicy. Wtedy pojawi się lista użytkowników, na świeżej Joomla jest tylko jeden użytkownik Super User. Klikamy na niego. Otwiera się konto naszego użytkownika. Zmieniamy w nim pole użytkownik na inny niż admin. Ważne zapamiętaj to co tutaj wpiszesz, tej nazwy użyjesz teraz przy logowaniu.
2.    Zmiana hasła – o bezpiecznych hasłach się dużo mówi a my z uwagi na ułomność naszej pamięci dalej stosujemy hasła słabe lub powtarzalne. Jednak z przyzwoitości przytoczę tutaj zasadę, hasło ma mieć minimum 8 znaków alfanumerycznych. Czyli np. takie maj2012b, Warto może dodać też jakiś dodatkowy znak, np. maj2012! To już jest lepsze hasło od Zosia. Hasło zapamiętujemy, a nie zapisujemy na biurku lub krawędzi laptopa.
3.    Utwórzmy konto użytkownika którym będziemy się posługiwać aby wprowadzać treść i modyfikować tą treść, jeśli nie robimy niczego ważnego to tym kontem się posługujmy.
4.    Aktualizuj Joomla zawsze i wszędzie – teraz kiedy aktualizacji dokonujemy jednym kliknięciem korzystajmy z tego.
5.    Kopia bezpieczeństwa – po ważnych zmianach na stronie róbmy kopie witryny i przenośmy ja w bezpieczne miejsce
To na początek, kolejnym krokiem może być, ale nie musi, ukrycie panelu logowania Joomla 3.0


Optymalizacja pod wyszukiwarki i nie tylko


Domyślnie Joomla 3.0 podobnie jej poprzedniczka, ma kilka ciekawych udogodnień, pozwalających zoptymalizować stronę. Ta optymalizacja, którą zrobimy teraz to wierzchołek góry lodowej, więcej będę mówił o niej przy okazji, jednak już na początku, trzeba zrobić kilka rzeczy.
1.    Opis witryny – opis witryny to 20 słów, w które my musimy zawrzeć zaproszenie na swoją stronę, zaproszenie skuteczne, proszę popatrzeć, na tym obrazie jest pokazana strona z wynikami Google, te dwie linijki to właśnie opis witryny. Jest on ważny wiele osób go czyta i wiele osób może dzięki temu wejść na naszą stronę. Postarajmy się go napisać poprawnie. A szczególnie bez błędów – (hi napisałem to Ja), gdzie zmieniamy opis wityny. Klikamy kolejno: System, konfiguracja globalna, tam szukamy pola Metadane, jest na dole. O ile nie wpisaliśmy wcześniej opisu witryny to teraz to pole trzeba uzupełnić. Inaczej Google weźmie pierwsze 20 słów z naszej treści – nie koniecznie musi to zachęcać użytkownika.
2.    Zmiana słów kluczowych. Wcześniej prosiłem państwa o zrobienie planu strony i naszkicowanie jej wizji, teraz to prace wykorzystamy, popatrzmy jakie słowa są w tym opisie ważne , po jakich słowach chcemy aby nas odnaleziono. Wpiszmy je w pole słowa kluczowe witryny.
3.    Polecenia dla robotów wyszukiwarek – może się zdarzyć że nie będziemy chcieli aby pewne strony były w indeksie lub całą strona to w polu wyszukiwarki tą komendę podajemy.

metadane
4.    Proste adresy w Joomla – Joomla domyślnie generuje przyjazne adresy, pozostając w konfiguracji globalnej poszukajmy pola optymalizacja dla wyszukiwarek. Tutaj jak widzimy pole pierwsze jest zaznaczone na tak, czyli Joomla ma proste adresy.  Wyglądają one mniej więcej tak: WWW.twojadomena.pl/index.php/nazwakategorii/tytulpiblikacji. Być może chcemy jeszcze bardziej go uprościć, czyli wyeliminować index.php oraz dodać przedrostek html. Aby dodać przedrostek, odznaczamy w opcje adresy z przedrostkiem na TAK, od tej pory będziemy mieć na końcu naszego adresu html. Wyeliminowanie słowa index.php jest już trudniejsze. Nasz serwer musi obsługiwać funkcje mod_rewrite, serwery Apache to obsługują. Najpierw zaznaczmy opcję: korzystaj z mod_rewrite na tak, koniecznie trzeba zmienić nazwę pewnego pliku na serwerze, logujemy się na serwer, Może być przez ftp, wchodzimy do katalogu gdzie wgraliśmy Joomla i tam szukamy pliku htaccess.txt, zmieniamy jego nazwę na .htaccess czyli kasujemy rozszerzenie .txt i przed nazwę dodajemy kropkę. Teraz nasza strona będzie działać. Jeśli nie zmienimy nazwy tego pliku a zmienimy opcje korzystaj z mod_rewrite na tak, podstrony nie będą się otwierać. Ostatni element to aliasy w unikoddzie – zasadniczo zalecam pozostawienie na nie. Po co nam polskie znaki w adresie strony.
Tak wygląda optymalizacja strony. Na początek, to są podstawowe operacje dotyczące optymalizacji strony. Generalnie w późniejszym czasie spotkamy się z kolejnymi, ale o tym potem.

optymalizacja


Zmiana właściwości edytora tekstu.


To nie jest może trafny śródtytuł, ale aby wygodniej tworzyło nam się strony internetowe koniecznie musimy zmienić opcje jego pracy ze wzbogaconej na rozszerzoną. Wtedy pojawi się nam kilka dodatkowych narzędzi. Pamiętamy czym jest edytor tekstu dla Joomla – jest to dodatek, więc właściwości tego dodatku szukamy dodatkach. Proszę zapamiętać ten schemat myślenia, identyfikujemy element odpowiedzialny za daną rzecz na stronie i opcje zmieniamy w ustawieniach tego rozszerzenia.

edytor w joomla 3
Więc klikamy kolejno na rozszerzenia, dodatki – tam szukamy zapisu Edytor – TinyMCE – klikamy na niego i przechodzimy na zakładkę opcje podstawowe, tam wybieramy opcje tryb pracy na rozszerzony. I już mamy edytor o rozszerzonych możliwościach edycji tekstu.
Warto tez zmienić język edytora na polski. Jeśli mamy już spolonizowana wersję Joomla 3.0 to bezpiecznie możemy zaznaczyć na tak Automatyczny wybór języka
W tym kursie podstawowym to wszystko co chciałbym aby Państwo zrobili na tym etapie, do budowy samodzielnej strony bloga czy firmowej to wystarczy. Wiem z doświadczenia, że wiele osób chce jak najszybciej coś opublikować na swoje stronie, w następnym odcinku pokażę jak stworzyć pierwszy artykuł i go opublikować.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron