baner

Teraz czas stworzyć pierwszy artykuł, pierwszą publikacje która pojawi się na stronie. Osobiście wolę mówić publikację ponieważ to sformułowanie jest mi bliższe. Pozostanę jednak wierny idei i będę pisał artykuł.
Tworzenie artykułów w każdej z Joomla jest podstawową czynnością. Joomla w wersji 3 ma więcej opcji związanych z artykułami i nie będę o nich wszystkich mówić, wspomnę tylko o wybranych.
Aby utworzyć artykuł na stronie klikamy kolejno menu głównym klikamy artykuły, utwórz artykuł I teraz otwiera się nam okno gdzie możemy wprowadzić swój pierwszy artykuł.

wstawianie artykułu
Proszę zobaczyć teraz mamy zakładki w Joomla 3.0 . Czy to jest wygodne osoby znające Joomla 2.5 mogą mieć chwilowe trudności z odnalezieniem się, pamiętajmy teraz są zakładki, kolejnych opcji szukamy w kolejnych zakładkach.
Okno edycji artykułu jest podzielone na kilka zakładek, stopniowo będę zapoznawał Państwa z każdą z zakładek w miarę rozwoju naszych umiejętności.
Zakładka która domyślnie się otwiera zawiera już najbardziej rozbudowaną wersję edytora. Pamiętajmy jest to edytor HTML działający w trybie to co widzisz to masz. Czyli my używając tego edytora tworzymy kod html, który będzie rozpoznawany przez przeglądarkę internetową. My nie musimy znać HTM, to edytor w tle przetwarza nasze komendy na te zrozumiałe przez przeglądarkę. To podstawowe okno z jakiego będziemy korzystać. 

zakladki
Znaczenie ikon jest nam znane, użycie ich ma taki sam lub podobny skutek jak w znanych deskopowych rozwiązaniach. Czyli możemy tekst pogrubić, pochylić, podkreślić. Możemy wypunktować, numerować, możemy wstawić tabelę oraz sformatować grafikę.
Teraz musimy poznać ikony potrzebne do pracy w Joomla, są to ikony które spotkamy w innych częściach Joomla. Tutaj jest pokazane jak one wyglądają. 

Okno tworzenia artykulu
Zapisz – znaczeni ikony jest znane, jej kliknięcie zapisuje treść, zmiany jakie wprowadziliśmy, Kliknięcie tego przycisku oznacza po prostu przesłanie zmian dokonanych na naszym komputerze na serwer i wpisanie tego w bazę danych. Proszę pamiętać że ta funkcja przycisku będzie mieć to samo znaczenie we wszystkich innych miejscach Joomla 3.0
Zapisz i zamknij – znaczeni podobne do poprzedniego z tym , że kliknięcie tej ikony powoduje zapisanie artykułu i jego zamknięcie, czyli używamy tej ikony w tym momencie kiedy chcemy zakończyć pracę z danym elementem Joomla i zapisać zmiany.

Zapisz i nowy – przycisk, który pozwala zapisać nasz artykuł, zamknąć go i otworzyć możliwość edycji nowego artykułu.
Anuluj – wychodzimy z artykułu bez zapisywania zmian. Czyli chcemy podejrzeć zawartość, a potem zamknąć bez nanoszenia zmian


To napiszę jeszcze raz, ta ikona ma takie samo znaczenie w innych miejscach systemu.

Skoro znamy już umiejscowienie i znaczenie podstawowych elementów systemu to teraz w oknie edycji wpiszmy jakąś prostą treść. Proszę aby była to treść złożona przynajmniej z 2 lub 3 zdań, można skopiować te fragmenty kursu. Mając już tekst, wykorzystajmy wybrany przycisk, klikamy zapisz – już wiemy co on oznacza. Zapisuje treść bez zamykania okna edycji.


Uwaga: System domyślnie jest ustawiony na 15 minut aktywności połączenia z serwerem. Co to oznacza. Edytując coś na stronie obojętnie co, system będzie przyjmował i zapisywał od nas polecenia w przeciągu 15 minut od ostatniego wysłania żądania do serwera. Po tym czasie system/serwer, a dokładnie mówiąc SYSTEM nas wyloguje, wszystkie dane utracimy!!!!! Rozwiązania są dwa, albo wydłużamy czas aktywności systemy albo zapisujemy treść w ciągu 15 minut.


Nasz artykuł jest już w systemie, co nie oznacza że jest widoczny na stronie dla użytkowników. Zobaczmy podgląd strony, w Joomla serii 3 klikamy w lewym górnym rogu.

Wywołanie artykułu na stronie


Poznamy teraz komendę wyróżnione
Wyróżniony artykuł to taki artykuł, który w jakiś sposób chcemy pokazać na stronie głównej. Wyróżnić możemy nieograniczoną ilość artykułów. Te artykuły pojawią się na stronie głównej. W ten sposób można tworzyć blog, czyli piszemy artykuły i je wyróżniamy, w ten sposób kolejne artykuły będą pojawiać się na szczycie spychając kolejne w dół.
Skoro już wiemy jak spowodować pojawienie się artykuły na stronie głównej, to musimy poszukać sposobu jak wyróżnić ten artykuł, robi się to bardzo prosto, poprostu klikamy opcję wyróżnij na TAK, zobaczmy podgląd naszej strony.
Tak jest nasz pierwszy artykuł, brawo!!!
UWAGA: ten sposób dodawania artykułów do strony jest zgodny z założeniami Joomla 1.5. Powoli w wersji 2.5 zaczęto odchodzić od tego pomysłu i w Joomla 3.0 mamy już zaleceni aby korzystać z edycji treści ze strony frontowej. Jak to robić w innej części.
Więc mamy pierwszy artykuł. W kolejnym rozdziale pokażę jak dodać zdjęcia do artykułu.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron