baner

Posiadając tylko 2 czy trzy artykuły na stronie można sobie darować budowę struktury treści dla strony. Inaczej sprawa się ma jeśli planujemy bardziej złożony serwis, co więcej, do rożnych części serwisu będą mieć dostęp rożne osoby.

Budując stronę szkoły, urzędy czy firmy widzimy jak wiele rożnych dokumentów jest publikowane, może być ich wprost ogromna ilość z rożnych działów, obecnie większe serwisy są prowadzone przez kilka osób. Nie ważne czy to jest serwis dla małej firmy czy dużej instytucji, warto treść strony usystematyzować.

Postaram się Państwo przytoczyć pewną analogię. Każdy z nas korzystał z bibliotek, każda książka ma tam swoje miejsce, nie tylko na półce ale w strukturze biblioteki. Każda książka jest skatalogowana i ma krótki opis leżący w szufladce. Dzięki temu łatwiej nam znaleźć książkę. Książki są podzielone na działy, nie ma tak że kładziemy je jak popadnie. Kryminały są w kryminałach, jest literatura fantastyczna,  i tak dalej. Ten podział pozwala nam je bardzo łatwo klasyfikować i umieszczać publikacje tam gdzie trzeba.

Reasumując każda książka ma swoje miejsce w katalogu bibliotecznym, ktoś wcześniej ten katalog stworzył. My stworzymy taką strukturę na swojej witrynie. Ostatnio stworzyliśmy artykuł, opublikowaliśmy go w jakimś miejscu w naszej witrynie które nazywa się nie skategoryzowane. Jest to domyślny dział jaki Joomla tworzy po instalacji. Publikując rożne artykuły, będziemy musieli je systematyzować, jest to konieczne aby się potem odwołać do nich za pomocą menu lub utrzymać porządek w strukturze.

Do budowy struktury treści na stronie służą w Joomla kategorie. To do nich będziemy przypisywać artykuły, czyli wkładać je do odpowiednich działów. Używając analogii dział w bibliotece to kategoria w Joomla, książka w bibliotece to artykuł w Joomla.

Klikamy kolejno kolejno artykuły i kategorie. Teraz mamy widok kategorii jakie są w systemie. Na rysunku widać tylko jedną kategorię, domyślnie utworzona. To tutaj będziemy widzieć działy naszej strony. Kategorii w Joomla może być nieskończona ilość. Możemy tworzyć kategorie główne i kategorie podrzędne. Znamy już to. W systemie windows, mamy katalog moje dokumenty, tam tworzymy sobie podkatalogi, w pod katalogach możemy stworzyć kolejne podkatalogi i tak w nieskończoność. W Joomla 3 możemy więc tworzyć nieograniczona strukturę pozioma i pionową.

Tworzenie kategorii głównych w Joomla.

lista kategorii w joomla 3.0

Będąc na stronie menadżera kategorii, klikamy przycisk nowy utwórz, ma on zielony kolor. Otwiera nam się okno tworzenia kategorii.

lista opis

Tutaj skupie się na podstawowym sposobie tworzenia kategorii.

Wpisujemy tytuł kategorii i to wszystko. Klikamy zapisz i zamknij. Na liście pojawiła się pierwsza kategoria. Stwórzmy jeszcze dwie kategorie.

wypełnianie formularza kategorii

Są to kategorie główne. Stwórzmy teraz kategorie podrzędne.

kategorie glowne i podrzedne

Zaczynamy tak samo, klikamy utwórz, podajemy nazwę kategorii i przechodzimy szczegółów kategorii. Tam mamy opcje nadrzędna: rozwijamy listę i wybieramy nadrzędną kategorie czyli inaczej mówiąc kategorie która w strukturze będzie kategoria wyższą niż ta tworzona. Wybierzmy jedna z kategorii i klikamy zapisz i zamknij.

nadrzedna kategoria

Tak wygląda nasza struktura. Jest kategoria główna i podrzędna, stwórzmy kategorie podrzędna do tej właśnie stworzonej. Robimy podobnie tylko w opcji nadrzędna wybieramy kategorię podrzędną.

W ten sposób stworzyliśmy strukturę z trzema kategoriami głównymi i dwoma poziomami kategorii.

Dodawanie artykułu do kategorii

Skoro mamy już działy w których będziemy osadzać artykuły stwórzmy artykuł i dodajmy go do kategorii.

artykuł plus kategoria

Stwórzmy jakiś artykuł. Po prawej stronie od tytułu mamy możliwość wybrania kategorii. Kliknijmy na strzałkę i rozwinie się lista dostępnych kategorii. Wybierzmy jakąś kategorię zapiszmy nasz artykuł.
Na liście z artykułami mamy już dwa artykuły. W ramach ćwiczeń proszę stworzyć kolejne artykuły i przypisać je do kategorii.

Posiadamy już dużo artykułów i kilka kategorii na stronie, teraz czas je wywołać zrobimy to za pomocą menu.  Kolejnym rozdziel pokaże jak tworzyć menu na stronie.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron