baner

Po instalacji Joomla obojętnie której wersji mamy tylko jedno menu, jest ono po prawej stronie i ma pozycję Home – strona startowa. Pozycje menu służą do wywołania artykułu lub kategorii w Joomla, za pomocą pozycji menu można wywołać też sklep, jakiś produkt, galerię. My na tym etapie będziemy wywoływać pojedynczy artykuł, oraz kategorię z artykułami na kilka sposobów.

Zobaczmy na rysunek, na górnym menu mamy taką opcję jak menu.
wywołanie menu
Kliknijmy napis Main Menu jest to menu główne naszej strony.

widok menu
Na tym widoku mamy tylko jedno pozycje menu, jest to home – klikając tutaj wywołamy stronę startową. Naszej strony, postaramy się teraz dodać kolejną pozycję wywołującą pojedynczy artykuł. Klikamy zielony przycisk utwórz.

3 przycisk wybierz
Teraz pojawił się menadżer tworzenia kolejnych pozycji menu głównego. Jak pisałem menu może nam wywoływać rożne elementy strony, czy to artykuł czy to kilka artykułów w kategorii, albo kontakt, może też wywołać galerię lub sklep.  Musimy systemowi wskazać co chcemy wywołać za pomocą tej pozycji menu. Klikamy przycisk wybierz.

Teraz pojawiło się nam okno, gdzie wskazujemy co chcemy wywołać, niektóre pozycje mają pozycje szczegółowe, my wybieramy artykuł. Pojawi się nam taki widok jak na rysunku.

4 okno wybory opcji menu

Klikamy pojedynczy artykuł. W tym momencie wrócimy do głównego widoku i wypełnimy takie pola:

5 wprowadzenie pozycji menu

Wybierz artykuł – klikamy przycisk i z okna które się pojawi wybieramy artykuł, przez jego kliknięcie.

6 wskazujemy artykułTeraz w kroku dwa podajemy tytuł pozycji menu – czyli to jest ten tekst na który będzie klikał użytkownik. Pozycja alias wypełni się sama i to wszystko. Klikamy zapisz i zobaczmy widok na stronie tytułowej po odświeżeniu naszej witryny.


Właśnie stworzyliśmy pierwszą pozycję menu. Ta pozycja wywołuje pojedynczy artykuł na stronie.

7 widok na stronie

 

Wywołanie artykułów zgromadzonych w kategorii

Popatrzmy na rysunek poniżej, na pozycje w zółtym polu.

9 pozycje kategorii

Te trzy pozycje, wywołują artykuły zgromadzone w kategorii, na trzy różne sposoby. Zacznijmy od opcji jedna kategoria artykułów - przegląd. Ta lista wyświetla nam skróty lub całość wszystkich artykułów zgromadzonych w danej kategorii. W zależności od tego jak to ustawimy, możemy uzyskać formę jednej kolumny czyli artykuły jeden pod drugim, może być artykuł wprowadzający i i następne w dwu kolumnach. Teraz pokaże Państwu jak to uzyskać.

Klikamy tym razem menu – main menu – utwórz pozycję menu. 

10 tworzenie menu z menu

W ten sposób wywołaliśmy od razu okno gdzie stworzymy nową pozycję menu. Klikamy niebieski przycisk wybierz i z okna, które się pokaże wybieramy: Jedna kategoria artykułów przegląd.

Teraz czas na wybranie kategorii z jakiej system będzie wyświetlał artykuły – wybieramy kategorię (warto wybrać kategorię gdzie jest kilka artykułów) i podajemy tytuł odnośnika.

Teraz przechodzimy na zakładkę rozszerzone.

12 zakładka opcje rozszerzone

Po kliknięciu tej zakładki klikamy opcje przeglądu artykułów i zobaczymy taki widok, na żółto oznaczyłem nas interesujące opcje, które decydują o ilości i rozłożeniu artykułów na stronie.

13 ilośc artów na stronie


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron