baner

Technik przyspieszenia strony na bazie Joomla jest kilka, jednak tutaj chce przybliżyć tą najprostszą, która jest wbudowana w Joomla. Czyli wykorzystamy Cashe – pamięć podręczną Joomla.

Zacznijmy teraz od wyjaśnienia czym jest Cashe i po co jest.


Cashe - czyli pamięć podręczna, stosuję się ją po to by do pewnych danych dostać się szybciej. Do danych przechowywanych w pamięci podręcznej jest dużo szybszy dostęp niż do danych, które sa do odczytania z dysku twardego, tutaj podaję przykład procesora, które ma klika poziomów pamięci podręcznej, bo szybciej pozyska dane właśnie z niej. W przypadku pamięci podręcznej Joomla działa to podobnie, każda strona jest generowana, serwerowi zajmuje to chwilkę, bo musi wykonać polecenia zawarte w kodzie strony, zaczytać dane z bazy. Jednak włączając pamięć podręczną w Joomla spowodujemy że dana strona przez jakiś czas będzie już dostępna bez potrzeby rendowania, czyli inaczej będzie już przygotowana. To tak bardzo ogólnie jeśli chodzi o to by wyjaśnić dlaczego jest to takie ważne.

Czytaj więcej: Wykorzystanie pamięci podręcznej w celu przyspieszenia witryny Joomla

Po wydaniu Joomla 3.7 okazało się że posiada ona poważną lukę, dzięki której haker w łatwy sposób może przejąć kontrolę nad witryną. Jak się domyślacie Joomla 3.7.1 właśnie tą lukę w bezpieczeństwie łata. Luka została wykryta przez  Marc-Alexandre Montpas, który przeglądał główne CMS w celu poprawy pracy Sucuri Web Application Firewall.

Czytaj więcej: Aktualizuj Joomla 3.7 do Joomla 3.7.1

Niestety włamania na strony są, były i będą. Nikt nie zagwarantuje że dana strona jest na 100% bezpieczna, nawet jeśli jest używany autorski skrypt mogą wystąpić inne luki w systemie. Proszę mi wierzyć ale rzadko się zdarza aby haker wziął sobie pod lupę daną stronę i ręcznymi metodami starał się włamać.  Tak bywa ale wobec tylko bardzo wartościowych serwisów. Natomiast na nasze standardowe strony włamania odbywają się maszynowo. To znaczy że jest wykorzystywana jakaś luka i skrypt hakera skanuje setki stron pod kątem tej luki, jeśli wykryje taką lukę na naszej stronie to wtedy infekuje stronę odpowiednim kodem dając dostęp do dalszych operacji. Proste aż tak bardzo że w Internecie można znaleźć takie skrypty na różnych stronach i się pobawić we włamywacza. Żadna wiedza nie jest potrzebna, po prostu trzeba uruchomić skrypt. Najtrudniej jednak znaleźć tą lukę, stąd hakerzy badają kod najpopularniejszych skryptów, bo potem można zainfekować dużo stron i na tym zarobić. Haker bada więc najpopularniejsze skrypty pod katem luk, są to więc Wordpress, Joomla, Drupal, Presta i tak dalej ale nie tylko bo na serwerze pracują również inne programy  w których lukę można wykorzystać.

efekt ataku2

Czytaj więcej: Włamano się na stronę z Joomla – co zrobić, część1

Jeśli tutaj trawiłeś to znaczy że chesz coś się dowiedzieć jak zrobić stronę internetową na bazie Joomla. Brawo!!! Dobrze że tutaj jesteś, mam coś dla ciebie - ten darmowy ebook. To tylko 140 stron i tylko naprawdę podstawowe informacje - chesz więcej wiesz co robić. Podręcznik do pobrania będzie dostępny z chwilą wydania Joomla 3.6.

Dlaczego stworzyłem ten mini podręcznik i go wydałem za darmo?
Odpowiedź jest prosta  Joomla powstała dzięki działalności wolontariuszy, setki osób poświęciło swój czas aby ten projekt rozwinąć i spopularyzować. Postanowiłem coś dać od siebie, stąd powstała ta wersja ebooka, która zawiera wszystko co trzeba wiedzieć by zbudować stronę opartą o Joomla.

Jak często będzie aktualizowany?
Aktualizował będę go w miarę wolnego czasu, ale nie spodziewajmy się kolejnych rozdziałów co miesiąc. To nie jest celem, bogatsza wersja jest dostępna na tej stronie. Celem jest podanie podstaw w jednym miejscu.

Czy mogę wydrukować ebooka o Joomla?
Oczywiście że tak, ale szkoda papieru.

Czy mogę wykorzystać FRAGMENY ebooka?
Tak, możesz wykorzystać fragmenty czy też całość , ebook jest rozpowszechniany na zasadach Creative Commons – czyli uznanie autorstwa. Powinien pojawić się w danej publikacji taki zapis:

Na podstawie darmowego ebooka:
Joomla 3. Ja i moja strona internetowa
autorstwa Jarosław Kasperek – IDW
http://videoporady.com.pl/darmowy-ebook-o-joomla-3.html
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

Więcej o zasadach publikacji na stronie:
http://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/

Czy mogę coś dodać od siebie do ebooka o Joomla 3.6
Tak oczywiście możesz mnie poprawić (czasami styl siadł), możesz coś dopisać rozdział czy pod rozdział. Ja to dodam i zapisze że dany fragment jest autorstwa takiej to a takiej osoby.  Jest bardzo dużo tematów do ogarnięcia.

Czy mogę udostępnić ten plik ze swojej strony?
Tak możesz ale pamiętaj – nie wolno ci usuwać informacji o autorstwie, zobacz wyżej.

Czy mogę liczyć na darmową pomoc przez telefon.
Nie, dlaczego bo czasami ludzie przesadzają – stad zaniechałem tej procedury, dzwonienie w Niedziele, Sobotę po 20 to trochę przegięcie. Proszę pisać meila. Tak więc jeśli to jest twój pierwszy kontakt ze mną NIE DZWOŃ.


Ok to wszystko – pobieraj i korzystaj z tego co tam jest - Darmowy podręcznik o Joomla 3. UWAGA bęzie od dostępny w chwili opublikowania Joomla 3.6

Attachments:
Access this URL (http://videoporady.com.pl/images/Zbuduj_swoja_strone_z_Joomla_serii_3_6_darmowy_podrecznik.pdf)Zbuduj_swoja_strone_z_Joomla_serii_3_6_darmowy_podrecznik.pdf[Darmowy podręcznik o Joomla serii 3.6 aż 140 stron]9666 kB

Dotychczasowa forma moich kursów wymagała zmian. Świat idzie naprzód, a my razem z nim. Nikt już nie jest zaciekawiony monotonnym ekranem, na którym z rzadka zmienia się statyczny obraz. Biorąc pod uwagę postęp, zdecydowałem się pokazać więc wszystkim swoje oblicze. To dlatego na najnowszych odcinkach kursowych, obok omawianych zagadnień, zobaczyć będzie można moją sympatyczną twarz.  

Zdecydowałem też odnośnie spraw bardziej istotnych. Myśląc progresywnie podzieliłem kurs na krótsze i ciekawsze odcinki.  Dzięki tej wersji kursu do nauki Joomla 3.4 ci, którzy chcą zbudować zwyczajną stronę www szybko się tego nauczą. Oczywiście, zawsze znajdą się tacy, których apetyt wzrośnie i dla nich też mam coś nowego – dodatkowe lekcje opisujące dane zagadnienia w sposób bardziej dokładny. Co na przykład? W wersji basic nie ma nic na temat pozycjonowania czy responsywności stron. Od tego będą moje specjalne dodatki, które potem będzie można sobie kupić.

Dla moich kursantów przygotowałem od razu dwie paczki. Pierwsza, do pobrania natychmiast z kilku serwerów, zawiera bezpłatne filmiki. Druga, która będzie już zabezpieczona hasłem, otworzy się przed użytkownikiem po jego zakupieniu na stronie.  Proste, prawda? Jak kaszka z mleczkiem. Szybko, efektywnie, tanio.

Serwer pierwszy - Do pobrania tutaj

Drugi serwer - MEGA - KURS JOOMLA 3.4

Tutaj dysk Google https://drive.google.com/folder/d/0B1cfTuybmoRYSEVvMkJ2b19Dc0U/edit

 

Czytaj więcej: Kurs Joomla 3.4 – jak nauczyć się budowania podstawowych stron internetowych

przekierowanie

Przy zmianie systemu, czy też migracji zmianie ulegają adresy poszczególnych podstroi i to jest niestety problem jeśli pozycjonowaliśmy witrynę, wtedy linki kierują do nie istniejących stron i pokazuję się błąd 404. Taki błąd dl użytkownika jest sygnałem że strona nie istnieje w naszym serwisie podobnie jest dla robotów wyszukiwarek. Jak tego uniknąć kilka porad.

Najczęściej błąd 404 – brak podstrony w powstaje w wyniku usunięcia podstrony z naszego serwisu. Ale nie zawsze tak jest. Wyobraźmy sobie sytuację że mamy serwis na Joomla 1.5 – w tej wersji nie było prostej optymalizacji adresów URL i mieliśmy taki adres

Czytaj więcej: Przekierowanie adresu podstrony ze starego na nowy

Skoro wiemy co to są rozszerzenia nauczmy się nimi teraz zarządzać i instalować.

Instalacja rozszerzeń Joomla 3.2 jest naprawdę bardzo prosta, jest to spore udogodnienie dla użytkowników. Jak wcześniej pisałem rozszerzenia dla Joomla są zgromadzone w składnicy rozszerzeń – ta centralna składnica będąca pod adresem www.extensions.joomla.org to największa baza. Skoro jest taka baza to twórcy rozszerzeń postanowili umożliwić instalację ich prosto z tej składnicy. Mamy więc 4 metody instalacji rozszerzeń
1 Instaluj z Internetu - prosto ze składnicy
2 Instaluj z pakietu - pobieramy rozszerzenie na dysk komputera i instalujemy je
3 instalacja z linka lub folderu – tej metody nie omówię.

Czytaj więcej: Instalacja i zarządzanie rozszerzeniami Poradnik Joomla 3.2 cz9

Pewnie czytałeś tutaj już o rozszerzeniach. Jak sama nazwa mówi jest to dodatkowe oprogramowanie zwieszające możliwości naszego systemu.  To jest taka definicja robocza.

Rozszerzenie to oprogramowanie, kod który dołączony do Joomla wzbogaca jej możliwości.

I taką definicję przyjmijmy – to moja definicja ale dokładnie określa pojęcie.
Mamy w Joomla 5 typów rozszerzeń, wszystkie są ważne:

Czytaj więcej: Ważne pojęcia nie pomijaj przeczytaj koniecznie – Rozszerzenia dla Joomla Poradnik Joomla 3.2 cz8

Do menu jeszcze wrócimy w tej właśnie części, ale pod koniec.  Niestety nie wszystkie szablony, dobrze działające pod Joomla 2.5 optymalnie działają pod Joomla 3.2. Przykładem może być szablon oparty o Gantry – tam trzeba zmienić instalatora. Problem ma też bardzo dobry szablon do konfiguracji z klubu Theme Expert oraz You Tech.  Wiem że to brzmi obco, więc wprowadzam Państwa w tajniki szablonów.

Czytaj więcej: Szablon Joomla 3.2 poradnik Joomla 3,2 cz7

Skoro już umiemy stworzyć treść to teraz czas na jej wywołanie jeden sposób już poznaliśmy to jest wyróżnienie. W tym mini poradniku pokaże jeszcze drugi sposób wywołania konkretnej treści to jest budowa menu.
Osoby które pobrały paczki z mojego serwera zauważą że domyślnym szablonem jest ten na bazie Gantry After Burner – zrobiłem tak celowo, bo w domyślnym szablonie Joomla nie ma niestety dobrze rozwiązanej kwestii menu.

Czytaj więcej: Tworzenie menu - poradnik Joomla 3.2 cz 6

Wszyscy się niecierpliwią i chcą dodać jakaś treść na witrynie i w końcu ją podejrzeć, teraz to zrobimy, jednak jeszcze wcześniej słowo wstępu…
W Joomla za publikację głównej treści odpowiada komponent o nazwie Content. Nie jest on ujęty w menu komponenty, ponieważ jest bardzo ważny. Są inne komponenty do budowy treści , które zastępują ten Joomlowy, może to być np. K2.

Czytaj więcej: Organizacja i tworzenie treść – kategorie i artykuły poradnik Joomla 3.2 cz5

Aby zalogować sie do panelu administracyjnego wpisujemy kolejno nazwa domeny/administrator, gdzie nazwa domeny w naszym przypadku to localhost. Jeśli stronę mamy opublikowana w Internecie wpisujemy po prostu tutaj swoją domenę i słowo administrator.
To co widzimy to ekran logowania, potrzebujemy podać nazwę administratora oraz hasło jeśli Państwo korzystacie z mojej paczki użytkownik to Joomla, hasło to joomla321

041ekran logowania
Dane wpisujemy w pola

Czytaj więcej: Panel administracyjny i logowanie - poradnik Joomla 3.2 cz 3

Budowa strony trwa. W tym mini podręczniku polecam rozwiązanie, z którego nie korzystam często, bo mam kilka serwerów sieci. Jednak budowa strony trwa kilka dni a nawet tygodni, więc osoby początkujące nie powinny sie narażać od razu na wydatek zakupu serwera i domeny nie mając zalążka nawet strony. Taki zalążek strony stworzymy na swoim komputerze i potem jak będzie już gotowa do publikacji przeniesiemy ją do sieci.

Czytaj więcej: Uruchomienie Joomla 3 na komputerze - poradnik 3.2 cz 2

Witam, zapraszam do poradnika dla Joomla 3.2, bęzi epowstawał w odcinkach i uwaga cześć bęzie na tej stronie - czyli początek a częśc na innej.

 Wstęp
Joomla - all together czyli wszyscy razem. System powstał ponad 8 lat temu, cześć developerów odeszła z  Mambo i założyła swój własny projekt - wszyscy razem Joomla!
Joomla! zasadniczo oznacza apel do realizacji wspólnego projektu i, jako że jest to apel, ma na końcu wykrzyknik czyli zasadniczo powinniśmy pisać Joomla z wykrzyknikiem. Jednak praktycznie wystarczy zapis bez wykrzyknika.
Ten mini podręcznik jest poświęcony Joomla w wersji 3.2 i jest to wersja przejściowa przed wprowadzeniem Joomla 3.5. Stąd koncentruję sie tutaj tylko na podstawowych zagadnieniach. Ponieważ ten podręcznik koło kwietnia 2014 będzie już zdezaktualizowany, proszę się jednak nie martwić pojawi się nowy rozszerzony dla Joomla 3.5.

Czytaj więcej: Wstęp - Poradnik dla Joomla 3.2 cz 1

Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron