baner

Na tą część musieliście Państwo sporo poczekać, brak czasu a i też musiałem się zastanowić jak przetestować szablony, czy bez dodatków czy tez w pełnej krasie tak jak zostały dostarczone z pakietu szybki start. Po namysłach zdecydowałem się że testować będę szablony z pakietów szybkiego startu. Dlaczego? Bo założyłem, że skoro szablony są oferowane z dodatkowymi rozszerzeniami to  klient je wykorzysta oraz dwa będzie dążył do wyglądu jaki mu się spodobał widząc na demo. Stad tutuł taki dostajemy taki testujemy.

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 4 - wydajność po wyjęciu z paczki

Poznajmy bliżej panele administracyjne tych czterech szablonów. Możliwość zarządzania wyglądem szablonu jest dla nas bardzo istotna ponieważ dzięki temu bez znajomości php i CSS możemy w bardzo łatwy sposób spersonalizować wygląd naszej strony internetowej. Dla większości z państwa będzie to jednym z najważniejszych atutów bo dużo łatwiej jest wybrać kolor z palety kolorów niż wpisywać gdzieś w jakimś pliku cyferki i literki. Jeżeli będziemy chcieli ustawić szerokość modułów to dużo prościej zrobić to za pomocą suwaka niż przez wpisywanie w jakimś pliku niezrozumiałych do końca komend. Teraz proszę państwa pamiętajmy o tym, że ilość opcji również komplikuje obsługę danego szablonu. Czym więcej tych opcji, tym trudniej będzie nam się odnaleźć, a więc z jednej strony będziemy chcieli w łatwy i przyjemny sposób spersonalizować wygląd naszej strony a z drugiej nie będziemy chcieli mieć zbyt dużej ilości opcji.

corpo ogolne

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 3 - panele administracyjne

Tym razem kolejny wpisy będę traktowały o czymś zupełnie innym, mianowicie chciałbym porównać szablony komercyjne dedykowane dla firm. Porównanie, które chcę państwu przedstawić będzie obejmowało 4 szablony, nawet ze swojej nazwy są dedykowane firmom czy też biznesom. Moje porównanie obejmie kilka aspektów, tutaj we wstępie wymienię kilka z nich. Jako, że jesteśmy na gruncie polskim, posługujemy się językiem polskim, to zwrócę uwagę na dostępność zaplecza szablonu w języku polskim oraz dokumentacji. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę, że instalując sam szablon w wielu wypadkach bez dokumentacji nie uzyskamy efektów jakie są przedstawione na stronach demo, dlatego tak istotne jest posiadanie jasnej i czytelnej dokumentacji. Ważna też jest jej dostępność dla użytkownika.

Kolejny aspekt to łatwość personalizacji szablonu czyli zwrócono tutaj szczególną uwagę na to co Państwo będzie najbardziej interesowało w jaki sposób i czy łatwo za pomocą panelu administracyjnego mogę dokonać podstawowych zmian aby dostosować szablonu do swoich potrzeb.
Kolejną rzeczą na którą zwrócę uwagę to dostępność modułów razem z szablonem ,czy te moduły łatwo jest skonfigurować. Czy istnieje też ich polska wersja językowa.

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 1

Dostępność dokumentacji i język polski szablonu dla Joomla 3

Posiadając Joomla po Polsku, nie oznacza to, że posiadamy panel administracyjny po polsku szablonu. To rozszerzenie dla Joomla, które ma również swój panel administracyjny. Bardzo wiele operacji, których celem jest personalizacja wyglądu, będzie można wykonać właśnie w panelu administracyjnego szablonu. Jednak aby wykonać te operacje musimy te opcje znaleźć i odpowiednie funkcje uruchomić. Niestety jest bardzo utrudnione, jeżeli nie znamy języka angielskiego, ponieważ 3 z tych szablonów nie mają polskiej wersji językowej. Jedynym szablonem, który posiada polską wersją językową jest ten od Template Monster. Oczywiście na swoje potrzeby Ja wszystkie trzy pozostałe panele administracyjne przetłumaczyłem na polski. Tych tłumaczeń nie udostępniłem publicznie. Stąd też nie biorę tego jako zalety dla tych trzech szablonów. Tak więc jeżeli chcemy mieć panel administracyjny szablonu po polsku pozostaje nam wybór tylko jednego szablonu Qumax. Dla wielu z Państwa brak polonizacji może to być dużą przeszkodą.

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 2

Praktyczne wykorzystanie klas o których wspominałem w części pierwszej wygląda następująco:


Ukrywanie modułów w szablonie Joomla 3

Posiadamy moduł, który chcemy ukryć na urządzeniu mobilnym lub tablecie. Jest on po prostu za duży i psuje nam wygląd strony. W tym celu otwieramy dany moduł i przechodzimy na zakładkę wzbogacone, tam szukamy pola Przyrostek klas CSS modułu w to pole wpisujemy hide_mobile, co oznacza że dany moduł będzie ukryty na urządzeniach mobilnych, jeśli dopiszemy tutaj hide_small_tablet to także na małych tabletach moduł się nie ukaże. Oczywiście możemy dopisać też  hide_large_tablet i wtedy moduł nie ukaże się także na dużych tabletach np. 10 cali.

01 hide mobile

 

Czytaj więcej: Hide on small screen - budowa stron mobilnych cz2

Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron